Mniejszości narodowe i etniczne w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskie

24.11.2014 przez mgr Stanisław Rydzoń


Podstawa prawna:    Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.
Konstytucja RP zawiera tylko jeden artykuł odnoszący się bezpośrednio do mniejszości narodowych i etnicznych. Jest to art. 35, który brzmi:
„Art. 35 ust. 1. Rzeczpospolita Polska zapewnia obywatelom polskim należącym do mniejszości narodowych i etnicznych wolność zachowania i rozwoju własnego języka, zachowania obyczajów i tradycji oraz rozwoju własnej kultury.
Ust. 2. Mniejszości narodowe i etniczne mają prawo do tworzenia własnych instytucji edukacyjnych, kulturalnych i instytucji służących ochronie tożsamości religijnej oraz do uczestnictwa w rozstrzyganiu spraw dotyczących ich tożsamości kulturowej.”
Z art. 35 Konstytucji  wynika wprost, że przepis ten nie odnosi się do wszelkiego rodzaju mniejszości, a tylko mniejszości wyróżnionych według kryterium narodowego i (lub) etnicznego. Taki zapis  nie oznacza, że inne mniejszości (np. religijne, czy rasowe) nie cieszą się ochroną konstytucyjną, następuje to jednak na podstawie innych ogólnych zasad ustawy zasadniczej (np. art. 32 – zasady równości). Zdaniem twórców Konstytucji mianem „mniejszości narodowych lub  etnicznej” należy określić taką grupę obywateli państwa, którzy odróżniają się od dominującej części społeczeństwa świadomością swej przynależności narodowej (lub etnicznej), czemu mogą towarzyszyć różnice w języku, religii, obyczajach i ogólnie kulturze.
Art. 35 pełni trzy role w systemie konstytucyjnych przepisów o wolności i prawach jednostki:
1) traktować go należy jaką jedną z zasad Konstytucji  a także polityki państwa wyrażając ej tolerancje i respektowanie mniejszości narodowych i etnicznych;
2) jako podmiotowe wyznaczenie kręgu działania wolności i praw, bo art. 35 tworzy odrębną kategorię podmiotów i nadaje im szczególny status konstytucyjny a tym samym nakazuje traktować te podmioty w sposób odmienny, stosownie do koncepcji uprzywilejowania wyrównawczego;
3) przepis ten należy traktować jako wyrażenie konkretnych praw podmiotowych, wyliczonych w ust. 1 (język, obyczaje , tradycja, kultura).
Taki zapis art. 35 oznacza, że poza wymienionymi preferowanymi  dziedzinami życia dotyczącymi zachowania i rozwoju własnego języka , zachowania obyczajów i tradycji oraz rozwoju własnej kultury, mniejszości narodowe, w tym romska, winny korzystać z ogólnych zasad dotyczących wszystkich obywateli w Polsce, czyli m.in.  z zasady równości (art. 32), sprawiedliwości społecznej (art. 2)  oraz prawa do ochrony zdrowia (art. 68), do pracy (art. 66), do własności (art. 21), do zabezpieczenia społecznego (art. 67), do nauki (art. 70) , do sądów  (art. 77 ust. 2) – jak wszyscy obywatele stanowiący tzw. społeczeństwo większościowe.
Takie ujęcie mniejszości narodowych i etnicznych w Konstytucji ma zagwarantować, że władze państwowe nie będą podejmować działań asymilacyjnych.  Artykuł 35 stanowi więc istotną funkcję gwarancyjną.
Opracował: mgr Stanisław Rydzoń, prawnik Mobilnego Centrum
Przy pisaniu niniejszego materiału wykorzystano zapisy ustawy z dnia 2 kwietnia 1997 r. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1997 r.  Nr 78, poz. 483, z późn. zm.) oraz fragmenty Komentarza do Konstytucji RP pod redakcja Leszka Garlickiego, Warszawa 2003, Wydawnictwo Sejmowe.

Najnowsze w galerii

Napisz do redakcji

Stowarzyszenie Romów w Polsce
ul. Berka Joselewicza 5
32-600 Oświęcim
tel. 0 33 8426989
e-mail: 17421453@pro.onet.pl; stowarzyszenie@romowie.net
Licznik odwiedzin: 512 418 osób
Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)