Artykuł w Dzienniku Polskim

Pan Marek Kęskrawiec
Redaktor Naczelny „Dziennika Polskiego”

Szanowny Panie Redaktorze
W wydaniu gazety „Dziennik Polski” z dni 18-19 kwietnia 2015 r. na stronie B2 Nowosądeckie ukazał się krótki artykuł zatytułowany „Romka odpowie za rozbitą główkę swojego dziecka” autorstwa Alicji Fałek.
Z artykułu wynika, że do Sądu Rejonowego w Limanowej trafił akt oskarżenia przeciw matce półrocznego chłopca, który w listopadzie 2014 r. z urazem głowy trafił do szpitala.
Informacje dotycząca pobicia dziecka przez osoby sprawujące ustawową władzę rodzicielską pojawiają się często w mediach wywołując dyskusję na temat przyczyn i sposobu zapobiegania tej patologii. Dzięki działalności radia, telewizji, czy gazet sprawy są nagłaśniane, zaś sprawcami szybciej zajmują się organy ścigania.
Jednakże informacja o pobiciu zamieszczona w kierowanej przez Pana Redakcji gazecie różniła się od innych podobnych jednym istotnym szczegółem. W artykule trzykrotnie podano romskie pochodzenie etniczne matki, jakby to miało jakieś znaczenie dla oceny czynu i jego karalności. Właściwe stanowisko zajął prokurator, który cytowany przez wymienioną redaktor powiedział o sprawcy czynu: „Kobieta została oskarżona o narażenie dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia …”. Czyn popełniła więc „kobieta” a jakie było jej pochodzenie nie jest istotne dla sprawy.
Wskazana sprawa jest niezwykle istotna z punktu widzenia realizacji konstytucyjnej zasady równości (art. 32 ust. 1 Konstytucji), gdyż dotychczas nie zauważyliśmy aby media podawały pochodzenie etniczne sprawcy np. pobicia dziecka, jeśli są oni obywatelstwa polskiego pochodzenia polskiego, żydowskiego, ukraińskiego, czy niemieckiego. Zachodzi pytanie po co niektórzy dziennikarze tak się zachowują, co chcą uzyskać? Czy chodzi o potwierdzenie własnego przekonania o pewnych stereotypach?
Z naszych doświadczeń wynika, że każdorazowo po podaniu przez media, iż sprawcą jakiegoś niegodnego czynu była osoba pochodzenia romskiego, pojawiają się w Internecie nienawistne wpisy pod adresem społeczności romskiej, co wywołuje naszą reakcję w postaci zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Powoduje to samoistne nakręcanie się spirali nietolerancji.
Reasumując uprzejmie prosimy redakcję o przekazanie podwładnym redaktorom, by publikując bulwersujące informacje o bezprawnych i niegodnych czynach np. rodziców w stosunku do swoich dzieci, nie podawały danych dotyczących narodowości obywateli polskich. Wydaje nam się, że czytelnicy z pewnością nie oczekują informacji o etnicznym pochodzeniu sprawcy, lecz informacji, iż dzieckiem zajęli się lekarze, zaś sprawcą czynu Policja i prokuratura.

Z wyrazami szacunku
Roman Kwiatkowski, Prezes SRwP

Do wiadomości:  Pani prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich

Najnowsze w galerii

Napisz do redakcji

Stowarzyszenie Romów w Polsce
ul. Berka Joselewicza 5
32-600 Oświęcim
tel. 0 33 8426989
e-mail: 17421453@pro.onet.pl; stowarzyszenie@romowie.net
Licznik odwiedzin: 512 418 osób
Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)